Atrakcje turystyczne nad morzem

Okres wakacyjny kojarzy nam się głównie z wyjazdem nad morze. Od wielu lat wakacje nad morzem to najpopularniejszy sposób spędzenia urlopu dla większości Polaków. Perspektywa morskich kąpieli w falach Bałtyku oraz wspaniałe piaszczyste plaże czynią Wybrzeże Bałtyku miejsce wyjątkowo atrakcyjnym turystycznie. Region nadmorski to także spora ilość atrakcji turystycznych.

Wielką ilość obiektów zabytkowych podziwiać można w Gdańsku. Najpopularniejsze z nich to Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, Dwór Artusa, Brama Zielona, Baszta Jacek, Pomnik króla Jana III Sobieskiego, Uniwersytet Gdański. Koneserzy historii niewątpliwie z chęcią zobaczą Muzeum Obrony Wybrzeża i Skansen Broni Morskiej w Helu. Fontanna Neptuna to być może jeden z najważniejszych symboli Gdańska. Obiekt ma boga mórz i oceanów Neptuna, który ma świadczyć, że Gdańsk posiada dostęp do morza i jest jedną z kilku rzeźb antycznych w Polsce. Brama Mariacka znajduje się w Gdańsku nad Motławą obok Domu Towarzystwa Przyrodniczego. Obiekt pochodzi z okresu gotyckiego z XV wieku. Budowla ta uległa dosyć znaczącym zniszczeniom podczas II Wojny Światowej, została jednak po jej zakończeniu odtworzona i obecnie stanowi jeden z najpopularniejszych zabytków Trójmiasta.

Wielką atrakcję turystyczną stanowią Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu które odbywają się w Jantarze. Urlopowicze spędzający wakacje w Jastrzębiej Górze mogą zobaczyć Gwiazdę Północy najbardziej wysunięty na północ punkt linii brzegowej naszego kraju. Wypoczywając w Krynicy Morskiej warto zobaczyć Wielbłądzi Garb, który jest największą wydmą nieruchomą w Europie. Latarnia morska w Krynicy Morskiej jest tłumnie odwiedzana przez letników, jest ona cała czerwona oprócz szczytu i ma wysokość 27 metrów. W Dziwnowie główną atrakcją jest port rybacki, w którym cumuje dużo kutrów, są tam również jednostki umożliwiające wypłynięcie w morze lub w przeciwną stronę - rzeką Dziwną. W mieście znajduje się Martwa Dziwna, która jest ekosystemem chroniącym rzadkie gatunki ptactwa. W okolicach brzegu rzeki Dziwnej można znaleźć pomnik w kształcie kotwicy, który przypomina o rybakach, którzy zginęli na morzu.

Trójmiejski Park Krajobrazowy to ogromna przyjemność dla wszystkich miłośników przyrody. Znajdujący się w województwie pomorskim park zajmujący powierzchnię około 20 hektarów powstał w 1979 roku. Najważniejsze rezerwaty przyrody na terenie parku to rezerwat przyrody Źródliska w Dolinie Ewy, rezerwat przyrody Cisowa, rezerwat przyrody Lasy w Dolinie Strzyży. Najważniejsze szlaki turystyczne na terenie parku to Szlak Wzgórzami Trójmiasta, Szlak Kartuski, Szlak Skarszewski.

Międzyzdroje znane jest przede wszystkim z Alei Gwiazd, na której podziwiać można odciski rąk wielkich polskich sław. Obok Alei Gwiazd znajduje się słynny hotel Amber. Wypoczywając na pięknej, gorącej plaży mamy możliwość wstąpić do Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie znajdziemy rzadką roślinność taką jak: zimoziół północny, wiciokrzew pomorski, żywiec cebulkowy. W parku można też obserwować mnóstwo gatunków zwierząt takich jak: kuny, nietoperze, gronostaje. Ciekawym miejscem jest Muzeum Figur Woskowych, w którym mamy okazję zobaczyć uwiecznione w wosku podobizny wielu sławnych ludzi z całego świata. Molo jest też dużą atrakcją Międzyzdrojów, jego mocną stroną jest wspaniały widok na Bałtyk.